Galicia/Galiza
Galicia

Crónicas da Liga Galega de Clubs
División de Honra

Arteixo - A Coruña

2011 | Facebook Fotos Liga

Informa: Óscar de Prado Blog | Web
Club de Xadrez Arteixo | Poker y Ajedrez

En castellanoEn galego

Crónicas da Liga:

Play Off

Hoxe xogáronse as semifinais da liga Galega de xadrez, tammén a ida da permanencia,con os encontros Marcote-Bóveda e Vigo-Ferrolano na casa dos 1os e recordar que o 3-3 daba o pase á final aos de casa, e xa temos a final servida Marcote que gañou 4-2 a A.Bóveda xogará contra o Círculo Ferrolano que deu a gran sorpresa dos últimos anos da liga galega gañando a Vigo por 3,5-2,5.

Marcote-A. Bóveda=4-2.

  1. A. Graf- A. Strikovic= 1-0.
  2. L. Galego- S. Guerrero= 0,5.
  3. V. Lago- J. Sande=0-1.
  4. J. Paredes-X. Larrosa= 1-0.
  5. M Outerelo-C. Beade= 0,5.
  6. A. Frois-C. Goldaracena=1-0.

Marcote trouxo de reforzo para esta semifinal ao GM Alemán A.Graf que ademais gañou ao GM Strikovic, cóntanme que o resultado puido ser mellor para o Bóveda xa que no 2 Guerrero tiña calidade de máis e non puido gañar e parece que Paredes tampouco debeu gañar pero bo ao final un claro 4-2 e Marcote clasifícase un ano máis, e van....., para a gran final e veremos se reforza aínda máis o seu equipo coa presenza de xogadores como Vallejo ou quizais Salgado.

U. Vigo-C. Ferrolano=2,5-3,5.

  1. M. Pena- X. Pérez= 1-0.
  2. S. Villar-P. Borrego= 0-1.
  3. A. Leirós-A. Pazos=1-0.
  4. D. Guerra-W. López= 0,5.
  5. R. Páramos- R. Cubero= 0-1.
  6. P. García- M. Millán= 0-1.

De histórica vitoria ao de sorpresa maiúscula débese catalogar a vitoria do Círculo Ferrolano sobre o Universidade de Vigo sobre todo despois de ver os resultados individuales, Guerra-Walter foi a 1 a en rematar onde se asinaron unhas tranquilas táboas que visto como rematou o encontro seguro que os de Vigo se arrepinten de facer esas táboas curtas pero supoño que confiaban en gañar sen problemas, no 1 parece que Xoel tiña táboas pero arriscou e rematou perdiendo, Borrego gañou a Villar, pero no 3º Tone perdía ante Leirós tamén por arriscar porque pensaban que perdían no 6º e que as táboas non lle valían, pero as grandes sorpresas chegaron nos taboleiros de abaixo e é que no 5º Rodrigo Cubero gañaba ao MI Páramos, que xa perdeu ante Jove había poucas xornadas na liga regular, e é que parece que a inactividade de Páramos lle pasou factura e a outra grande sorpresa foi a vitoria de Millán ante o MI Pablo García, parece que Millán se deixou unha peza pero que logo Pablo lle devolveu o erro e quedou perdido dándolle o pase á final aos Ferrolanos nun día que non esquecerán e que repito é unha das maiores sorpresas dos últimos anos da liga sobre todo polos resultados dos taboleiros de abaixo e seguro que Vigo estase a lamentar de non ter posto, se podían xogar, xogadores como Senlle (invicto en liga con vitoria incluída ante o MI Súarez) ou Rafael Rodríguez, en vez de Villar (que viña de malos resultados en liga e o galego) o Leirós(a pesar de gañar) e tamén de aceptar táboas Guerra tan pronto,sin dúbida confiaron demasiado nos seus taboleiros de abaixo pero esta vez saíulles mal.

A semana que vén xógase en Lugo a final e quedan servidos os seguintes encontros:

1-2º posto= Marcote-C. Ferrolano.

3-4º posto= U.Vigo-A. Bóveda.

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 11

Liga Galega por equipos final liga regular:Marcote 1º e Recatelo salvado.

Pois onte coa disputa da 11ª xornada rematou a Liga Galega de Xadrez por equipos na súa fase regular, quedan agora o play off entre os 4 primeiros en Preferente para saber o campión e logo xóganse tamén as promocións e permanencias de ascenso-descenso nas demais categorías, imos coa categoría preferente e para consultar o resto de categorías como sempre visitade a web da Fegaxa

En preferente estaba por decidir a orde dos 4 primeiros e unha praza de descenso entre Recatelo e Breogán que finalmente son os de Lugo os que manteñen a categoría grazas aos seus 2 puntos de hoxe e un histórico como Kárpov non puido consumar a remontada xa que só gañou 5-1 a Breogán. En cabeza ao final foi Marcote que ía de 3º o que se levou a 1 a praza tras gañar 6-0 a Ourense e unido á derrota por 4,5-1,5 de Ferrolano e que Vigo só gañou 4-2 deixaron Marcote 1º con 45,2º a Vigo 2º con 43,5,3º a Ferrolán con 42,5 e 4º a Bóveda con 40,5, quedando agora os play off así, lembrade que se xogan a semana que vén na casa do 1º e 2º e que lles serve o 3-3 para pasar á final que se disputará en Lugo.

* Marcote-A. Bóveda.

* U. Vigo- C. Ferrolano.

Equipo local Resultado Equipo visitante
XADREZ OURENSE "A" 0 - 6 CLUB AJEDREZ MARCOTE
USC 3 - 3 LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A 1 - 6 CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
CÍRCULO FERROLANO "A" 1,5 - 4,5 ALEXANDRE BÓVEDA "A"
CLUB KÁRPOV 5 - 1 BREOGÁN "A"
RECATELO CAMPUS LUGO 2 - 4 UNIVERSIDAD DE VIGO

-X. Ourense-Marcote=0-6.

Tremendo resultado de Marcote que acudiu con Galego, Viterbo, Ribeiro, Paredes, Outerelo e Frois que gañaron a Sánchez, Salgado, Prol, Conde, De León e Gómez e que grazas a este resultado e unido aos dos seus rivais permitíronlle quedar 1º da liga regular e agora ten vantaxe de cara aos paly off co engadido de que está por ver se virán as súas GM de elite a disputar o play off como adoita suceder noutros anos agora debe xogar con Bóveda as semis, pola súa banda Ourense presentou un bo equipo xa que tiña algunha remota posibilidade de quedar 4º pero pouco puido facer e finalmente quedan 6º con 33.

USC-Liceo Ourense=3-3.

Nun encontro en que os 2 equipos non se xogaban nada rematou con empate se ben os 2 equipos presentaron aos titulares, destacar por taboleiros Diego gañou a Baltar, Marcos a Patiño, Goy a De Sousa, Outomuro a Medarde, Bello a Cristina e Sánchez a Adrián, USC remata 7º con 32,5 e Ourense descende pero cuns respectables 21,5 puntos ata outro ano que seguro volverán subir.

Pokeryajedrez Arteixo-C. Artes=1-5.

Noutro encontro onde os 2 equipos non se xogaban nada e con algunhas baixas por parte dos 2 os de Lugo tomáronse revancha dos derradeiros anos devolvéndonos a goleada nun mal día típico de Arteixo deses que non nos sae nada e que ademais a relaxación de non xogarse nada tamén inflúe e é que estamos afeitos a sufrir ata o último día, hoxe regalamos infinidade de partidas eu perdín con Casares tras quedar mal na apertura logo tras un fallo de Casares tiven contraxogo e incluso gañei un peón pero entón non se que pasou pero empecei a xogar mal e non vin ningunha das ameazas do rival e quede perdido na que foi sins dúbida a peor partida da liga, Carril perdeu con Do Barrio tras quedar un pouco peor pero parecía que podía aguantar e finalmente tivo que entregar 2 pezas por torre con igualdade de peóns pero Del Barrio finalmente conseguiu a vitoria, Rashid perdeu ante Braña nun partida moi complicada quedouse perdido e moi apurado en plena apertura e se ben logo loitou xa tiña a partida perdida, Alejandro perdeu ante Flórez para culminar un mal ano estivo ben toda a partida e no medio xogo non tiña problemas pero logo meteuse nun final de torres peor (ou perdido) onde Flórez tiña un peón pasado e gañou con facilidade, Dopico perdeu ante Del Valle cando en posición igualada equivocase gravemente ao entregar 2 pezas por torre e quédase perdido pero o seu rival apurado de tempo ofrécelle táboas que este rexeita!! de xeito absurdo e finalmente remata perdendo unha parvada menos mal que non nos xogabamos nada e no 6º Fariñas gañou ben a Gandoy, Artes queda 5º con 37 e Arteixo 8º con 32.

Ferrolano-Bóveda=1,5-4,5.

De sorpresa póidase catalogar a vitoria tan ampla dos de Coruña máis tendo en conta que deportivamente ao Bóveda lle interesaba que Ferrol quedase 1º e xogar contra eles as semifinais, non digo deixarse perder pero se levan un equipo máis frouxo o normal é que perdesen, pero paréceme ben por Bóveda a súa deportividade pero se tivesen feito o contrario tamén me parecería ben e é que cada un mira os seus intereses e o problema é do formato da competición por exemplo Marcote agora pode traer a todos os seus GM e gañar doado o play off, para o meu non debería existir e a liga sería máis xusta obrigando aos equipos a poñer bos xogadores toda a liga para poder gañar e que que non xogase a liga regular polo menos algunha patida, quizais 2 mínimo, non poida xogar os play off, por que co formato actual pódese dar lugar a axudas ou simplemente beneficiar a equipos sen querer, por exemplo este ano case pasa con Kárpov o día que gañou a Marcote que puxo un equipo frouxo e que iso puido dar a salvación aos de Pontevedra. Por taboleiros Strikovic gañou Xoel, Sande a Borrego, Pazos-Larrosa táboas, Walter-Beade táboas, Jove-Goldaracena táboas e Mejuto-Guillén 0-1, agora Ferrol queda 3º e xogará conta Vigo e Bóveda 4º e xogará contra Marcote.

Kárpov-Breogán=5-1.

Clara vitoria dos de Kárpov pero insuficiente xa que necesitaban case seguro un 6-0 xa que tiñan 4 puntos menos que Recatelo pero Fungueiro-Gil e Piay-Barral foron táboas o que unido ás 2 puntos que sumou Recatelo ante Vigo deixan aos de Pontevedra 10º con 27 a 1 punto dos de Lugo e polo tanto descenden de categoría, pero seguro que pronto volverán xa que son un equipo histórico da preferente galega e seguro que para o ano volven subir, pola súa banda Breogán remata 12º con 12,5 puntos e despídese da categoría ata outro ano se volven subir.

Recatelo-Vigo=2-4.

Moito en xogo neste encontro os de Vigo a 1a praza e Recatelo a salvación que conseguiron grazas aos 2 puntos sumados hoxe, por taboleiros Adolfo-Senlle táboas, Alfredo perdeu ante Rafael, Penalonga gañou a Villar, táboas entre Miguel-Leirós, Alonso perdeu contra Guerra e Feas contra Pablo, a Vigo a vitoria só lle serve para ser 2º, os de Vigo gañaran a liga regular os 2 últimos anos pero este ano non estiveron tan finos e a baixa de Pena en moitas xornadas tamén se notou, veremos de cara ao play off se lles xoga aínda que teñen a Páramos e Guerra na reserva, xogan contra Ferrol as semis, pola súa banda Recatelo conseguiu unha merecida salvación tras unha gran liga por parte de todo o equipo e volverán xogar en preferente o ano que vén felicidades para un equipo ao que moitos daban por descendido ao inicio de liga.

Clasificación Final

N Equipo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Puntos
1 UNIVERSIDAD DE VIGO 4,5 4,5 4 5 3 4 4 3,5 4 4 3 43,5
2 BREOGÁN "A" 1,5 2 0,5 2 3 1 -2 1 1 1 1,5 12,5
3 ALEXANDRE BÓVEDA "A" 1,5 4 3 4,5 2 3 4,5 4,5 5,5 4,5 3,5 40,5
4 CÍRCULO DE LAS ARTES "A" 2 5,5 3 4,5 3 4 5 2,5 3,5 2 1 36
5 LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE 1 4 1,5 1,5 1,5 3 0,5 1,5 3,5 2,5 1 21,5
6 XADREZ OURENSE "A" 3 3 4 3 4,5 3 2,5 1 4 5 0 33
7 USC 2 5 3 2 3 3 4 2,5 3 3,5 1,5 32,5
8 POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A 2 6 1,5 1 5,5 3,5 2 0,5 5 4 1 32
9 CÍRCULO FERROLANO "A" 2,5 5 1,5 3,5 4,5 5 3,5 5,5 4,5 4,5 2,5 42,5
10 CLUB KÁRPOV 2 5 0,5 2,5 2,5 2 3 1 1,5 3,5 3,5 27
11 RECATELO CAMPUS LUGO 2 5 1,5 4 3,5 1 2,5 2 1,5 2,5 2,5 28
12 CLUB AJEDREZ MARCOTE 3 4,5 2,5 5 5 6 4,5 5 3,5 2,5 3,5 45

Cuadro final de la liga regular.

Nuns días cando estean todos os resultados confirmados faremos un resumo de datos da liga así como das demais categorías ascensos, descensos etc..

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 10

Onte disputouse a 10ª xornada, penúltima da liga regular, da liga galega de xadrez nas súas categorías preferente, 1, 2ª e as 3ª que aínda quedan, estamos nunha fase decisiva na loita tanto pola cabeza como para evitar os descensos, promocións e todo queda pendente para a derradeira xornada, en categoría preferente o máis destacado por arriba foi que Ferrol ampla a súa vantaxe a 1,5 puntos sobre Vigo e que Bóveda case garantiu a súa presenza no play off, por abaixo Recatelo ampliou a súa vantaxe sobre Kárpov en 0,5 puntos e agora ten 4 puntos antes da última pero Kárpov debe xogar ante Breogán e Recatelo ante Vigo co que a cousa vai estar moi igualada.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
CLUB AJEDREZ MARCOTE
3,5-2,5
RECATELO CAMPUS LUGO
UNIVERSIDAD DE VIGO
4 - 2
CLUB KÁRPOV
BREOGÁN "A"
1 - 5
CÍRCULO FERROLANO "A"
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
4,5 - 1,5
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
4 - 2
USC
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
1,5 - 4,5
XADREZ OURENSE "A"

-Marcote-Recatelo=3,5-2,5. Bo resultado para os de Recatelo que se xogan a permanencia conseguen puntuar ben ante un Marcote que se está xogando o 1º posto da liga pero que onte tivo moitas baixas e o pagou, por taboleiros Victor Lago gañou a Adolfo, Paredes perdeu ante Alfredo, Outerelo Miguel A. táboas, Teijeiro gañou a Rafael, táboas antre Tomás e Nieto e entre Marcote e Emilio, con este resultado marcote afástase de Ferrol e queda 3º con 39 a 2 do 1º e Recatelo quédase de 9º con 26 con 4 de vantaxe fronte a Kárpov de cara á derradeira xornada pero recordar que Kárpov xoga contra Breogán e debe gañar amplamente mentres que Recatelo xoga ante Vigo que se xoga a 1a praza.

-Vigo-Kárpov=4-2 Pois de vitoria normal para os de Vigo e 2 puntos bos para os de Pontevedra de cara a poder salvarse, por taboleiros Senlle-Fungueiro táboas, Villar gañou a Piay, Carreira perdeu ante Eyo, Guerra gaña a Sardina, Pablo a Cabrero e táboas entre Rivera e Alonso, Vigo quédase agora 2º a 1,5 puntos de Ferrol pero con mellor calendario pra a última xa que deben xogar fronte a Recatelo e Ferrol ante Bóveda, pola súa banda Kárpov queda 10º a 4 de Recatelo pero debe xogar contra Breogán na última e se gaña 6-0 obriga a Recatelo a facer 2,5 fronte a Vigo.

-Breogán-Ferrolano=1-5. Bo resultado aínda que pareza normal xa que Ferrolán tivo as baixas de Xoel, Pablo, e Tone foi dúbida xa que estaba enfermo e tiveron que levar de 5º e 6º a 2 novos xogadores do filial, por sorte para eles Breogán non trouxo a Padeiro e Cross e puideron gañar ben as súas partidas agás a de Jove que recibiu mate en plena apertura tras un fallo grande, foi o famoso mate do gambito Budapest que dan as negras con Cd3, Jove xogou g3 en vez de e3, despistes que pasan mesmo a bos xogadores, Tone gañou a Gil Reguera, Walter a Montes, Cubero a Barral, Rey a Voga e Mariño a Álvarez, Ferrolano saca agora 1,5 a Vigo e 2 a Marcote pero debe xogar ante Bóveda na derradeira rolda para intentar manter a 1 a praza, Breogán segue derradeiro con 11,5.

-Bóveda-Arteixo=4,5-1,5. Clara vitoria dos coruñeses nun duelo pola 4ª praza onde Arteixo necesitabamos gañar para achegarnos e ter posibilidades na derradeira rolda, pero onte non saíu nada e a 1 a sorpresa foi que faltou Strikovic e Bóveda subiu un taboleiro todos os seus xogadores amolando toda a nosa preparación e o encontro empezaron mal porque en apenas hora e media Mazaira perdía en 18 xogadas ante Beade, de súpeto tras enrocar se en flancos opostos o ataque de Beade chegou moi rápido cando a posición semellaba igualada con posibilidades para os 2, logo derrotas de Carril ante Sande nunha partida interesante onde Carril se deixou un golpe táctico que perdía calidade, miña ante Guerrero onde tras igualar doado na apertura tiven un d5 que me dá mesmo lixeira vantaxe pero non o fixen e en vez diso entreguei un peón para atacar en vista da derrota de Mazaira e un erro de cálculo onde non vin unha xogada defensiva e me quedei perdido, Rashid perdeu ante Larrosa, como exemplo de mal día Xosé non gañara partida en toda a liga, 8 táboas e 1 derrota e xusto gáñanos a nós! e logo Dopico fixo táboas ante Ivan pero puido gañar unha peza xa que había un erro nos cálculos de Ivan e non a recuperaba pero en vez diso fixo outra e Iván puido forzar as táboas xa que se Dopcio as rexeitaba debía arriscar e saír co seu rei ao centro e no 6º Julio gañou a Uxia, agora Bóveda queda 4º con 36 puntos con 3 de vantaxe fronte a Ourense que deben ser suficientes para garantir a 4ª praza e Arteixo queda 6-7º con 31 empatados con Lugo.

-C.Artes-USC= 4-2. Boa vitoria dos de Lugo ante USC nun encontro en que non se xogaban nada os 2 equipos, destacar que por Lugo xogaron de novo os 2 GM Polacos, Julio perdeu ante Diego, Casares gañou a Patiño, Flórez perdeu ante Goy, Del Valle gañou a Filgueira, Miton a Sánchez e Dziuba a Feijoo con este resultado Artes é 6-7º con 31 e USC 8º con 29,5.

-Liceo-Ourense=1,5-4,5. No duelo Ourensán clara vitoria para Xadrez Ourense que lle deixa 5º a 3 puntos do Bóveda e ten algunha chance de poder quedar 4º pero esta difícil, por taboleiros Baltar gañou a Fernando, Lorenzo táboas ante Prol, e logo derrotas de De Sousa ante Fernández, Outomuro ante Tallarico, Belo ante De León e Adrián ante Gómez, Liceo está descendido e queda 10º.

Clasificación tras 10 rondas:

Lugar Equipo Puntos
Ferrolano 41
Vigo 39,5
Marcote 39
Bóveda 36
X.Ourense 33
Artes 31
Arteixo 31
USC 29,5
Recatelo 26
10º Kárpov 22
11º Liceo  18,5
12º Breogán 11,5

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 9

Despois do parón do entroido para disputar os Campionatos Galegos Sub18 e sub14, celebrados en Pontedeume e onde resultaron vencedores Martin Arrellano de Ourense e Julio Suárez do Fontecarmoa, continuouse a liga galega por equipos coa disputa da 9ª rolda entrando xa na recta final da Liga, imos cos resultados e crónica da máxima categoría galega a Preferente, como sempre para consultar toda a información completa visitade a web da Fegaxa

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
1 - 5
CLUB AJEDREZ MARCOTE
XADREZ OURENSE "A"
3 - 3
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
USC
3 - 3
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
6 - 0
BREOGÁN "A"
CÍRCULO FERROLANO "A"
2,5 - 3,5
UNIVERSIDAD DE VIGO
CLUB KÁRPOV
3,5 - 2,5
RECATELO CAMPUS LUGO

-Liceo Orense-Marcote=1-5 Clara e agardada vitoria do Marcote ante os Ourensáns que só foron capaces de sumar 2 táboas: Marcos Lorenzo ante Jacobo Paredes e Outomuro ante Teijeiro, gañando para Marcote o GM Galego ante MF Baltar, MF Ribeiro ante Negreira, Outerelo a De Sousa, Alonso a Bello, con este resultado Marcote recupera terreo e ponse 2º-3 º con 3,5 puntos empatado con Vigo e a só 0,5 de Ferrol, pola súa banda Liceo quédase 11º con 17 puntos e virtualmente en descenso xa que está a 6,5 puntos da salvación.

-X. Ourense-C. Artes=3-3. Empate que debe saber a pouco a ambos os dous equipos xa que ambos os dous agardaban gañar xa que aínda teñen esperanzas de meterse no 4º posto no play off, sobre todo Ourense, por parte do Círculo hoxe non xogaron os 2 GM Polacos e iso serviu de axuda a Ourense para non perder, por taboleiros 1º MF Sánchez-Julio táboas, Casares gañou a Oscar Salgado no 2º, 3º táboas entre Fernández e Gómez, 4º táboas Tallarico-Del Barrio, no 5º De León gañou a Flórez e no 6º David-Del Valle táboas, con este resultado Ourense queda 5º con 28, 5 a 3 do 4º posto e Artes queda 8º con 27 puntos a 4,5 un pouco máis lonxe do 4º.

-USC-A.Bóveda=3-3. Outro empate que non é malo para os de Santiago e se algo peor para Bóveda que era favortio pero perdeu puntos por abaixo e que ve como se lle achegan os demais equipos por atrás, despois de ir 4º con moita vantaxe os seus derradeiros resultados apertaron a clasificación algo na loita polo 4º posto pero seguen sendo os favoritos para a 4ª praza, por taboleiros o MI Súarez perdeu con GM Strikovic, Patiño-Guerrero táboas, Goy-Sande 0-1, Medarde-Larrosa táboas, e no 5 e 6 gañaron Jose e Feijoo para poñer o empate a 3, con este resultado Bóveda segue de 4º con 31,5 pero agora con só 2 puntos de vantaxe sobre o 5º e a 4,5 da cabeza e USC queda 7º con 27,5 a 4 do 4º.

-Pokeryajedrez Arteixo-Breogán=6-0. Contundente vitoria de Arteixo ante un rival xa descendido e que hoxe trouxo un equipo frouxo e con só 4 taboleiros, ademais de chegar 40 minutos tarde, se ben neste caso o meu equipo está favorecido isto desvirtúa a competición e non dá unha boa imaxe da liga porque será que case sempre son os mesmos equipos os que fan isto? será porque a fegaxa non toma cartas no asunto e aos equipos non lles pasa nada? aí déixoo que non me quero estender máis no asunto. Por taboleiros eu gañei ao MI Gil Reguera despois que quedar con vantaxe e ataque e Gil moi apurado confieime e non estiven fino dándolle contraxogo ao meu rival que xogou ben a fase dos apuros e se defendeu ben, tiven que entregar calidade por peón e chegamos a un final con cabalo e torre contra 2 torres onde tiña clara compensación e tras un erro do meu rival puiden dar mate! coa miña torre e cabalo, no 2º Carril gañou a Outeiro tras unha partida complicada onde Carril entregou un peón por ataque xa que o rei do seu rival estaba no centro e tras un erro de Outeiro Carril gañou material e a partida, no 3º Rashid gañou a Álvarez Sabor nun final de alfís onde Rashid tiña o alfil bo e parece que era gañador e no 4º Mazaira gañou doado a Fernando Álvarez o que sumado ás 2 non comparecencias nos dan 6 puntos para un total de 29,5 que nos soben ao 5º posto a 2 do 4º que é o Bóveda e contra os que xogamos a semana que vén e onde teremos a oportunidade de loitar pola 4ª praza, Breogán queda 12º con 12,5 oficiais que serán 10,5 tras restarlles 2 puntos polas 2 non comparecencias de hoxe.

-Ferrolano-U.Vigo=2,5-3,5. O encontro estrela da xornada era o que enfrontaba ao 1º e 2º é dicir Ferrolano contra Vigo e que a pesar da derrota pola mínima permite aos de Ferrol seguir líderes por só medio punto, Ferrol tivo a baixa importante de Pablo Borrego e Vigo as de Pena e Villar co que o resultado se pode considerar bo para Ferrol que tivo en Jove o seu heroe coa súa vitoria ante o MI Páramos, con isto por taboleiros foi así: 1º Xoel-Senlle táboas, 2º Pazos-O MEU Rafael=0-1 1ª derrota de Tone, 3º Walter-Leirós táboas, 4º Cubero-Carrera táboas, 5º Jove-MI Páramos=1-0, 6º Millán-MI García=0-1, con isto Ferrol queda 1º con 36 e Vigo 2-3º con 35,5 xunto a Marcote poñendo a liga nun pano para saber quen será o campión da liga regular e o 2º que de cara aos play off dan unha vantaxe importante.

-Kárpov-Recatelo=3,5-2,5. El otro encuentro clave de la jornada era el que se jugaba en la lucha por la permanencia donde los Pontevedreses del Kárpov tras su victoria la semana pasada vieron como hoy se jugaban las posibilidades se salvarse y para ello necesitaban ganar, y lo hicieron a pesar de ser sólo por la mínima quizás les sea suficiente ya que ahora están sólo a 3,5 puntos de Recatelo pero a los de Lugo les queda Marcote y Vigo y a Kárpov Vigo y Breogán en la última, un equipo ya descendido y al que pueden golear claramente con lo que si tuviera que apostar por que equipo va a bajar no lo tendría claro pero Recatelo debe hacer una machada y sumar puntos ante sus rivales y esperar que Karpov no golee a Breogán. Por tableros fue así: 1º Fungueiro-Adolfo=0-1, 2º Piay-Alfredo=tablas, 3º Eyo-Penalonga=1-0, 4º Khodorv-Miguel A.=1-0, 5º Sardina-Rafael=0-1, 6º Alonso-Feas=1-0 , me cuentan que Recatelo debió ganar ya que a pesar que de en el 5º Rafa estaba perdido y ganó, Penalonga y Miguel A. tenían las partidas ganadas y que el resultado debió ser al revés, pero la derrota deja a Recatelo 9º con 23,5 y Kárpov 10º con 20, sería una pena que bajase Recatelo tras hacer muy buena liga pero ahora lo tienen difícil y veremos como termina.

-Kárpov-Recatelo=3,5-2,5. O outro encontro clave da xornada era o que se xogaba na loita pola permanencia onde os Pontevedreses do Kárpov tras a súa vitoria a semana pasada viron como hoxe se xogaban as posibilidades se salvar se e para iso necesitaban gañar, e fixérono a pesar de ser só pola mínima quizais séxalles suficiente xa que agora están só a 3,5 puntos de Recatelo pero aos de Lugo lles queda Marcote e Vigo e a Kárpov Vigo e Breogán na derradeira, un equipo xa descendido e ao que poden golear claramente co que se tivese que apostar por que equipo vai baixar non o tería claro pero Recatelo debe facer unha machada e sumar puntos ante os seus rivais e esperar que Karpov non golee a Breogán. Por taboleiros foi así: 1º Fungueiro-Adolfo=0-1, 2º Piay-Alfredo=táboas, 3º Eyo-Penalonga=1-0, 4º Khodorv-Miguel A.=1-0, 5º Sardiña-Rafael=0-1, 6º Alonso-Feas=1-0, cóntanme que Recatelo debeu gañar xa que a pesar que de no 5º Rafa estaba perdido e gañou, Penalonga e Miguel A. tiñan as partidas gañadas e que o resultado debeu ser ao revés, pero a derrota deixa a Recatelo 9º con 23,5 e Kárpov 10º con 20, sería unha mágoa que baixase Recatelo tras facer moi boa liga pero agora téñeno difícil e veremos como remata.

Clasificación tras 9 roldas:

Posto
Equipo
Puntos
Ferrolano
36
Marcote
35,5
Vigo
35,5
Bóveda
31,5
Arteixo
29,5
Ourense
28,5
USC
27,5
Artes
27
Recatelo
23,5
10º
Kárpov
20
11º
Liceo
17
12º
Breogán
12,5

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 8

Onte sábado xogouse a 8a rolda da liga Galega de Xadrez como ven sendo habitual en Preferente, 1ª, 2ª e as 3ª que aínda quedan en xogo xa que algunhas remataron, coma sempre para saber ao detalle todos os resultados, clasificacións, puntos, actas e demais visitar a web da Fegaxa, imos coa crónica e resultados da máxima categoría a Preferente.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
CLUB AJEDREZ MARCOTE
2,5 - 3,5
CLUB KÁRPOV
RECATELO CAMPUS LUGO
1,5 - 4,5
CÍRCULO FERROLANO "A"
UNIVERSIDAD DE VIGO
4 - 2
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
BREOGÁN "A"
1-5
USC
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
2 - 4
XADREZ OURENSE "A"
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
4,5 - 1,5
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE

Marcote-Kárpov= 2,5-3,5, sen dúbida unha gran sorpresa foi a vitoria dos de Pontevedra ante un dos equipos máis fortes da liga, e é que onte lles saíu todo ben o que non lles saíu en toda a liga ademais de levar un equipo forte e Marcote puxo un equipo máis frouxo do normal e iso pasoulles factura, por taboleiros no 1º Riberio-Fungueiro foi táboas, 2º Paredes-Piay táboas, 3º Outerelo-Eyo 0-1, 4º Teijeiro-Khodorov 1-0, 5º Alonso-Sardiña táboas e no 6º Marcote-Alonso 0-1 para deixar a vitoria pola mínima para un Kárpov que grazas a esta vitoria aínda ten esperanzas de salvación xa que agora está a 4,5 puntos da salvación que marca o Recatelo pero a vindeira xornada xógase un Kárpov-Recatelo decisivo porque aos de Pontevedra queda xogar contra Breogán e Vigo e aos de Lugo Vigo e Marcote polo que se os de Pontevedra consiguer gañar, ou mesmo un empate, terían moitas posibilidades de salvarse se golean a Breogán, pola súa banda Marcote queda de 3º a 3 puntos do líder.

Recatelo-C. Ferrolano=1,5-4,5, clara vitoria dos de Ferrol que seguen líderes e nova derrota dos de Lugo que se xogarán a permanencia para a vindeira xornada contra o Kárpov de Pontevedra ao que sacan 4,5 puntos pero a eles quédalles xogar con Breogán polo que non deben perder ante o Kárpov, por taboleiros no 1º Adolfo-Xoel=0-1 por fin vimos a 1a vitoria de Xoel (para amolar a quiniela nas táboas máis claras do campionato) tras desperdiciar varias partidas gañadas e Adolfo xogador moi sólido encaixa o seu 2A derrota seguida, no 2º Alfredo-Pablo 0-1 nova vitoria de Pablo que segue coa súa serie 6,5 de 7 e que de seguir así tanto el como Xoel conseguirán chegar aos 2300 e ser novos MF ao final da liga. No 3º Penalonga-Pazos 0-1 máis do mesmo nova vitoria de Tone que leva 7,5 de 8! con iso dise todo, no 4º Miguel A.-Walter= táboas bo resultado de Miguel A. que está a facer moi boa liga e é o mellor do seu equipo, no 5º Amoedo-Cubero=1-0 de sorpresa podemos cualificar este resultado xa que o xogador de Recatelo non xoga moito nos últimos anos e Cubero leva unha boa liga e no 6º Gianni-Jove=0-1 resultado normal para os de Ferrol que tras esta xornada aumentan un pouco o seu liderado agora sacan 1,5 a Vigo e 3 a Marcote e a vindeira xornada Ferrolán-Vigo para decidir o 1er posto.

Uni. Vigo-Pokeryajedrez Arteixo=4-2, resultado normal e bo para Arteixo aínda que puidemos sacar algo máis nas partidas de Carril e Dopico eu tamén estiven peor, a Universidade tivo as baixas de Senlle e Rafael pero a cambio púxonos un equipo moi duro cos MI Páramos, Pena, Rivera, Pablo completado con Villar e Leirós. Por taboleiros no 1º clara vitoria de Pena ante Fran, no 2º eu gañei a Samuel Villar tras un erro na apertura por mover mal un cabalo na xogada 5 quedei con peón de menos e logo o meu rival que estaba a xogar moi rápido confiouse pensando que con peón de máis a partida xa estaba gañada, entón compliquei a partida e entreguei unha calidade que me daba compensación pero non era claro e no canto diso vira unha liña onde parecía que no canto de comer a calidade gañábame 2 peóns pero eu vira máis e tiña compensación, efectivamente o meu mozo rival non se comeu a calidade e foi confiado a comer o seu 2º peón ademais de cambiar damas pero o seu rei quedou no centro e entón cometeu 2 fallos seguidos sen cheirar o perigo e quedou perdido en poucas xogadas, Samuel (2159 16 anos) é un dos mozos con máis futuro do xadrez galego pero aínda ten que madurar e non xogar tan confiado cando cre que ten vantaxe e ser un pouco máis autocritco espero que cando vexa a partida se de conta de que non era tan doado como o dicía ao rematar onde estaba moi enfadado e díxome que estaba totalmente perdido e analizar as derrotas é bo para aprender cousa que non quixo facer e respecto. No 3º Leirós-Carril= táboas unha partida moi loitada onde Carril entregou un peón e tiña compensación pero logo Leirós defendeuse e quedou mellor e en apertos paso de todo os 2 puideron gañar e chegouse a un final de torres táboas bo resultado para Luís que leva 2,5 de 3 nas 3 últimas,no 4º Páramos gañou a Rashid cun forte ataque na variante Mar da Prata da india de Rei onde esnaquizou o enroque branco como nos vellos tempos de Kasparov, 5º Pablo gañou a Mazaira tamén doado e no 6º Rivera-Dopico foi táboas pero aquí Adrián pecou de inexperiencia xa que o seu rival ofreceulle táboas porque estaba moi mal case perdido cando era inevitable a perda de material como mínimo un peón ou 2 e ademais de mala posición pero Dopico aceptounas sen pensar por medo pero como lle dixemos tras a partida cando un O meu con menos tempo e case todas as pezas no taboleiro ofréceche táboas é por algo e é que cono dixo Daniel que as ofreceu a ver se "coaba" xa que se vía perdido, para outra vez espero que Dopico aprenda a lección xa que non se sabe se volverá ter unha oportunidade tan clara de gañar a un MI como esta e que unhas táboas ante un O meu non son tan importantes senón as vitorias esas se teñen o seu mérito, cando ademais o medio punto non era decisivo para nós pero aínda así boa partida para Adrián tras gañar a semana pasada tamén.

Breogán-USC=1-5 clara vitoria dos de Santiago ante o colista que lles dá a salvación virtual, gañaron todos menos no 5º onde Breogán gañou o seu punto, con iste resultado USC queda con 24,5 de 6º e Breogán segue colista con 11,5.

A.Bóveda-X.Ourense=2-4 tamén de sorpresa podemos dicir desta vitoria clara de Ourense ante unha Bóveda que está a loitar polo Play Off pero os Ourensáns están a facer un bo final de liga e viñan de empatar con Vigo hai 2 semanas e ademais reforzáronse por abaixo e son un equipo moi compacto que de empezar ben estarian loitando polo play off, por taboleiros Strikovic-F.Sánchez táboas bo resultado para Fernando que xa gañou a Pena fai 2 roldas e está a subir a súa Elo e tendo bos resultados nos últimos tempos como demostran os seus 2339 puntos de Elo e subindo, no 2º Xosé Larrosa perdeu a súa 1a partida de liga e foi ante Óscar Salgado, no 3º Beade-Prol táboas, 4º J.C. Larrosa perdeu ante Jose L. Fernández,5º Goldaracena gañou a De León e no 6º Ivan perdeu ante o Portugés Marco Viela, agora Bóveda queda 4º con 28,5 e achégaselle Ourense 5º con 25,5.

C.Artes-Liceo Ourense=4,5-1,5 pois a agardada vitoria do Círculo trouxo a sorpresa en forma de 2 fortes GM Polacos nos taboleiros 5 e 6, Kamil Miton ELO 2616 e Martin Dziuba 2589 que parece chegaron a Lugo de Erasmus e o Círculo apurouse a inscribilos e reforzar o seu equipo sobre todo de face ao Cto de España por equipos de Padrón o vindeiro verán aínda que de face a meterse ao play off está a 4,5 puntos pero non ten un calendario difícil e con estes 2 puntos asegurados no 5 e 6 quizais poidan meterse se puntúan arriba, fixeron táboas Xullo-Baltar no 1, Casares-Marcos no 2º, Flórez-Outomuro no 4 e gañaron para Artes no 3º Do Barrio ante De Sousa, 5º Miton ante Belo e 6º Dziuba ante Arjiz, o devandito Liceo segue en descenso 11º con 16 puntos e Artes 7º 24 a 4,5 do play off.

Clasificación logo de 8 roldas:

Lugar Equipo Puntos
Ferrolano 33,5
Vigo 32
Marcote 30,5
Bóveda 28,5
Ourense 25,5
USC 24,5
Artes 24
Arteixo 23,5
Recatelo 21
10º Kárpov 16,5
11º Liceo 16
12º Breogán 11,5

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 7

Onte sábado disputouse unha nova xornada, a 7ª, da Liga Galega de Xadrez en todas as súas categorías Preferente, 1, 2, 3ª como de costume os sábados ás 17.00, imos coa crónica e resultados da categoría Preferente, para consultar todos os datos e o resto de categorías visitar a web da Fegaxa.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
1 - 5
CLUB AJEDREZ MARCOTE
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
1,5 - 4,5
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
XADREZ OURENSE "A"
3 - 3
BREOGÁN "A"
USC
2 - 4
UNIVERSIDAD DE VIGO
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
4 - 2
RECATELO CAMPUS LUGO
CÍRCULO FERROLANO "A"
4,5-1,5
CLUB KÁRPOV

C. Artes-Marcote= clara vitoria para Marcote a pesares de ter algunha ausencia como o GM Galego, os de Lugo só foron capaces de arrancar 2 táboas, no 1 Julio González ante o MF Jorge Viterbo ao no 6 Diego Flórez ante Tomás Alonso, perderon Casares ante Ribeiro, Gómez ante Lago, Del Barrio (1ª derrota) ante Paredes e Braña ante Outerelo deixando a Marcote 2º con 28 puntos a 1 da cabeza e ao C. Artes 8º con 19,5 e a 5 puntos do descenso.

Liceo Orense-A. Bóveda=  vitoria normal para os de Coruña que seguen con paso firme cara ao play off e Liceo segue en posicións de descenso,por taboleiros Strikovic gañou a Baltar, 2 Marcos-Sande táboas (unha boa nova é que parece que Sande volve xogar con regularidade), 3 De Sousa-Xosé Larrosa táboas (e van 7! para Xosé), 4 Bello-Beade táboas de novo para o incombustible Joaquín que esta facendo bos resultados, 5 Juan C. Larrosa gañou a González e Celso a Branco no 6 para deixar a Bóveda de 4º con 26,5 puntos e Liceo 10º con 14,5 a 5 da salvación.

Xadrez Ourense-Breogán= este empate é sen dúbida a sorpresa da xornada xa que Ourense era favorito ante o último que non pasara de 2 puntos por encontro pero onte tiveron bo día e esta liga demostra que o nivel é bo e non te podes descoidar porque te pode gañar calquera, para Breogán que onte levou un bo equipo con Padeiro incluído, é o seu primeiro empate e aínda que segue de derradeiro achégase aos seus rivais, por taboleiros Sánchez-Pérez Negro táboas, Salgado-Gil Reguera táboas, Prol gañou a Outeiro, Fernández a Alvarez, Tallarico perdeu ante Padeiro e De León ante Robin para deixar un 3-3 que deixa a Ourense 5º con 21,5 e a Breogán 12º con 11,5 e que amolará a porra da quiniela seguro.

USC-U. Vigo= boa vitoria para Vigo pero que lles debe saber a pouco sobre todo tras gañar Miguel Senlle no 1 ao MI Diego Súarez que é o bastión da USC na liga pero no 2 o MI Rafael volveu perder (mala liga) ante Patiño, Samuel Villar (está a facer boa liga) gañou a Goy, Medarde (o outro crack de USC leva 5, 5 de 6) gañou a Estévez, a MI Guerra a Sánchez e o MI Pablo a Feijoo para deixar a Vigo 3º con 28 puntos a 1 da cabeza e a USC 7º con 19,5 a 5 puntos do descenso.

Pokeryajedrez Arteixo-Recatelo= outra boa vitoria para o meu equipo ante un rival directo ao xa parece que a salvación está clara despois das 2 últimas vitorias, por taboleiros eu por fin gañei unha partida no 1 ante Adolfo Díaz que como sempre foi un rival difícil de bater, quedei con lixeira vantaxe tras unha apertura irregular pero co meu rival apurado de tempo e logo entregou un peón para chegar a un final de torre e alfís de distinta cor por bando que non era doado gañar, tiven que cambiar torres e puiden gañar o final de alfís de distinta cor, él defendeuse mal e a falta de análise non podo asegurar que se gañase coa mellor defensa, no 2 Carril por fin gañou unha con negras tras xogar unha boa partida antre Alfredo López que estando xa peor deixouse unha peza, 3 Rashid perdeu ante Penalonga por tempo, foi como sempre unha partida complicada e parece que estivo peor pero cando lle cae a bandeira a posición estaba igualada e debía ser táboas unha mágoa, no 4º Alex perdeu ante Miguel Angel (que leva unha boa liga sendo o mellor do seu equipo) foi unha apertura irregular e apuráronse de tempo dende o principio e sei que Alex se deixou mate en 2 tras un erro, no 5º Dopico gañou a Rafael tras quedar igualado Dopico perdeu un peón cara ao final pero entón entregou un 2º que Rafael non debeu comer porque unha bonita combinación de Dopico lle permitiu gañar 2 pezas ante a inevitable coroación dun peón se ben lle caeu a bandeira a Rafael a posición final con cabalo, alfil e peón contra 4 peóns era gañadora para Adrián e no 6º Julio Fariñas redondeo a tarde gañando a Feás tras quedar ben en ao apertura cara ao final gañou un peón e puido converter a súa vantaxe no final sen dúbida o que máis contento me deixa son as vitorias de Dopico e Fariñas xogadores novos da canteira que se se lles dá oprtunidades renden e progresan, cousa que fan algúns equipos como Vigo pero que moitos outros se resisten a xogar cos veteranos sen deixar paso aos novos, agora Arteixo queda 6º con 21,5 e Recatelo 9º con 19,5 a 5 do descenso.

Ferrolano-Kárpov= otra clara victoria para los de Ferrol y confirma el casi seguro ya, salvo milagro, descenso del Kárpov, por tableros Xoel hizo y tablas ante Fungueiro pero parece que tenía en un momento torre de más y se le volvió a escapar la victoria como la semana pasada y es que parece que el bueno de Xoel tiene alergía a la victoria o en la porra siempre se pone empate y no quiere fallar jeje, luego ganaron Borrego a Piay y Tone a Eyo y siguen sumando puntos y Elo siendo 2 de los mejores de la liga, Walter recuperado ganó a Sardina, Cubero a Castro y Millán perdió ante Alonso para dejar a Ferrolano líder con 29 puntos cuando ya van 7 rondas y es un serio candidato a disputar el 1er puesto de la liga regular cuando quedan 4 rondas tiene 2 asequibles Breogán y Recatelo y 2 claves ante Bóveda y sobre todo Vigo en un choque decisivo aunque el mejor calendario lo tiene Marcote que es mi favorito para quedar 1º de la liga regular y Kárpov queda 11º con 13 puntos a 6,5 de la salvación.

Ferrolano-Kárpov= outra clara vitoria para os de Ferrol e confirma o case seguro xa, agás milagre, descenso do Kárpov, por taboleiros Xoel fixo táboas ante Fungueiro pero parece que tiña nun momento torre de máis e volvéuselle escapar a vitoria como a semana pasada e é que parece que o bo de Xoel ten alerxía á vitoria ou na porra sempre ponse empate e non quere faiar jeje, logo gañaron Año a Piay e Tone a Eyo e seguen sumando puntos e Elo sendo 2 dos mellores da liga, Walter recuperado gañou a Sardina, Cubero a Castro e Millán perdeu ante Alonso para deixar a Ferrolano líder con 29 puntos cando xa van 7 roldas e é un serio candidato a disputar o 1er posto da liga regular cando quedan 4 roldas ten 2 alcanzables Breogán e Recatelo e 2 claves ante Bóveda e sobre todo Vigo nun choque decisivo aínda que o mellor calendario o ten Marcote que é o meu favorito para quedar 1º da liga regular e Kárpov queda 11º con 13 puntos a 6,5 da salvación.

Clasificación:

Lugar Equipo Puntos
C. Ferrolano 29
Marcote 28
Uni. Vigo 28
A. Bóveda 26,5
X. Ourense 21,5
Arteixo 21,5
USC 19,5
C. Artes 19,5
Recatelo 19,5
10º Liceo 14,5
11º Kárpov 13
12º Breogán 11,5

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 6

Onte sábado disputouse a 6 a xornada da Liga Galega de Xadrez nas súas categorías de Preferente, 1ª, 2, 3 e 4, como vén sendo costume os sábados ás 17:00 e imos coa crónica da máxima catagoría Galega a Preferente e lembrar de visitar a web da Fegaxa para consultar todos os resultados, clasificacións etc.. de todas as categorías.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
CLUB AJEDREZ MARCOTE
3,5 - 2,5
CÍRCULO FERROLANO "A"
CLUB KÁRPOV
1 - 5
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
RECATELO CAMPUS LUGO
2,5 - 3,5
USC
UNIVERSIDAD DE VIGO
3 - 3
XADREZ OURENSE "A"
BREOGÁN "A"
2 - 4
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
3 - 3
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"

Marcote-Ferrolano= era un duelo directo entre 2 equipos aspirantes á 1a praza e que terán que estar no playoff seguro e para o encontro de onte Marcote presentou a un dos seus menores equipos cos Portugeses GM Galego, MF Viterbo, o MI Frois, MF Ribeiro ademais de Paredes e Outerelo mentres que Ferrol tivo a baixa de Pablo Borrego no 2º e aínda así estiveron a punto de gañar o encontro, no 1º Xoel deixou escapar a Galego, parece que gañaba unha peza en 2 xogadas con 2 xaques e non o vió e meteuse nun final de torres con peón de máis pero que non puido gañar, no 2º táboas de Pazos ante Viterbo é noticia xa que é a 1 a partida que Tone non gaña pero leva uns excelentes 5,5 de 6, no 3º Walter entablou ante Ribeiro e no 4º Cubero táboas contra Paredes, 5º táboas de Jove ante Outerelo e o encontro decidiuse no 6º na vitoria de Frois ante Mejuto pero parece que está partida tamén debería ter rematado en táboas co que visto as partidas Ferrolano merecia o empate como pouco, a pesar da derrota pola minima Ferrolano mantén a 1 a praza con 24,5 quedando Marcote 3º con 23.

Kárpov-Pokeryajedrez Arteixo= ampla vitoria de Arteixo a pesar de que eu perdín a miña 1a partida pero hoxe tivemos todo de cara, o que nos faltou nas derradeiras xornadas e deixamos a Kárpov case en descenso a 6 puntos da salvación. Por taboleiros como xa dixen no 1º eu perdín ante Fungueiro creo que estaba ben no medio xogo e quizais cun d5 que pensei moito e non se porque non o fixen dábame vantaxe en vez diso fixen unha mala e nas complicacións quedei perdido e aínda que intentei liar a Fungueiro pero onte xogou moi ben e non me deu oportunidade, no meu descargo dicir que estaba cun gripazo forte e non fun capaz de calcular nada ben onte e xa van 3 xornadas de liga que xogo enfermo este ano non dou quitado a gripe, no 2º tivemos moita fortuna xa que Carril estaba perdido quedou con peón de menos e tras varios cambios chegouse a un final de cabalos con peón de máis para Eyo sen complicacións, pero un grave erro de Eyo onde pasou a un final de peóns cun de máis pero onde Carril tiña o rei máis activo e chegaba 1º a comer os peóns inimigos, unha dura derrota para os do Kárpov que parece claro que este non é o seu ano. No 3º Rashid tiña unha posición peor aínda que complicada ante Sardina e ademais pouco tempo pero entón Sardina confiouse por xogar demasiado rápido (cousa que fai a miudo) e permitiu un contraataque a Rashid que lle deu a vitoria, no 4º Alex xogou unha boa partida ante Castro e estivo a premer o seu rival dende a apertura aínda que este se defendeu bastante ben e chegouse a un final de torres onde a mellor actividade do rei branco e as entradas das torres de Alex lle deron a vitoria, no 5º Viktor Ulyanovsky gañou a Alonso pero foi dificil xa que a posición parecía táboas con dama e cabalo por bando e 4 peóns pero o Viktor llas arranxou para gañar un peón e logo a partida e no 6º Vladimyr gañou un peón a Portela na apertura e se ben o negro tivo algo de contraxogo defendeuse ben e acabou gañando sen problemas agora con esta vitoria Arteixo ponse con 17,5 empatado dos postos 7-9 a 4,5 puntos do descenso e deixa a Kárpov con 11,5 de 11º a 6 da salvación que parece moi difícil este ano para o histórico equipo de Pontevedra.

Recatelo-USC= vitoria pola mínima para os de Santiago que os de Lugo deben dar por boa tendo en conta as baixas importantes que tiveron hoxe como Adolfo e Penalonga e isto unido á clara derrota de Kárpov deixa aos de Lugo máis preto da salvación, por taboleiros Diego Suárez gañou a Alfredo, pero no 2º Miguel Angel gañou a Patiño e no 3º Rafael a Goy e no 4º Medarde, un dos mellores de USC, gañou a Nieto, táboas no 5º entre Emilio e Cristina e a vitoria de Feijoo no 6º ante Pablo Sánchez deu a vitoria aos do USC que se poñen con 17,5 a 4,5 do descenso xunto con Arteixo e o propio Recatelo os 3 empatados pero cunha boa vantaxe para salvar a categoría.

Uni. Vigo-X. Ourense= de sorpresa pódese cualificar o empate neste encontro xa que Vigo é claro favorito a gañar a liga pero hoxe non estiveron finos arriba e iso custoulles o empate, por taboleiros no 1º sorpresa coa vitoria de Fernando Sánchez ante o MI Pena e no 2º Iago Prol gañaba ao MI Rodríguez, logo vitorias de Villar ante Jose Luis, Leirós ante Conde e o MI García ante Viela (reforzo Portugués) e no 6º David Gómez gañaba a Pablo poñendo o 3-3, Vigo quédase de 2º con 24 a medio de Ferrol e Ourense 4-5 con 18,5 e xa parece claro que non pasará ningún problema.

Breogán-Liceo= no duelo entre os derradeiros a vitoria do Liceo faille ter algunha esperanza de salvación xa que agora son 10º con 13 puntos a 4,5 da salvación pero bo téñeno aínda difícil, por taboleiros Gil Reguera-Baltar táboas, Barral-De Sousa táboas e gañou para Breogán Alvarez ante Branco no 6º e para o Liceo Marcos ante Montes, Outomuro ante Heladio e Bello ante Boga, Breogán segue derradeiro con 8,5 puntos.

A. Bóveda-C. Artes= de pequena sorpresa o empate entre estes 2 equipos xa que o Bóveda este ano está forte e parece que vai entrar no playoff por taboleiros Strikovic gañou a Casares (faltou Julio), 2º Guerrero-Goméz táboas, 3º X. Larrosa (leva 6 táboas!)-Del Barrio táboas, 4º Juan C-Braña táboas, 5º Flórez gañou a Celso e no 6º Ivan-Rubén táboas con este resultado Bóveda queda 4º con 22 puntos e Artes 4-5 con 18,5 e xa parece que non terán problemas tralo mal comezo.

Clasificación:

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 5

Disputouse este pasado sábado a 5ª xornada da liga galega de xadrez en todas as súas categorías preferente,1ª, 2ª, 3ª e 4ª local e imos coa análise da categoría preferente, recordar que para consultar todos os datos sobre a liga acudir á web da fegaxa.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
3,5 - 2,5
CLUB AJEDREZ MARCOTE
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
5,5 - 0,5
BREOGÁN "A"
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
1 - 5
UNIVERSIDAD DE VIGO
XADREZ OURENSE "A"
5 - 1
RECATELO CAMPUS LUGO
USC
3 - 3
CLUB KÁRPOV
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
0,5 - 5,5
CÍRCULO FERROLANO "A"

A. Bóveda-Marcote= de sorpresa poderíase pensar que foi a vitoria do equipo coruñés pero unha vez vistas as ordes de forza non debemos pensar así porque Marcote non trouxo aos seus titulados como o 1er taboleiro o GM Galego e tivo que xogar MF Viterbo de 1º ademais por Bóveda xogaron cun bo equipo a pesar da ausencia de Sergio Guerrero, con Strikovic, Sande, Larrosa... o encontro decidiuse nos taboleiros de arriba grazas ás vitorias de Strikovic e Sande, que parece que este ano está a xogar máis partidas sen dúbida unha boa noticia para o Bóveda, ante Viterbo e Lago e acurtou difrenzas no 6º Tomás Alonso gañando a Celso as outras 3 partidas táboas, agora queda Marcote 3º con 19,5 puntos e Bóveda 4º con 19 e os 2 son claros candidatos ao play off.

C. Artes-Breogán= clara goleada do equipo de Lugo que lle afasta da zona perigosa ante un Breogán ao que lle faltaron varios dos seus mellores xogadores como Pérez Negro, Barral e Padeiro e que só puido conseguir un empate no 1er taboleiro de Gil Reguera ante Julio González, con este resultado o equipo lucense sobe ao 6º posto con 15,5 puntos e Breogán queda derradeiro con 6,5.

Liceo Orense-Uni. Vigo= tamén unha clara vitoria do equipo de Vigo se ben levou un equipo con algunhas ausencias de xogadores importantes como Pena ou Villar os que xogaron cumpriron cedendo só táboas no 1º, Senlle ante Baltar e a sorpresa estivo no 5º onde o MI Pablo García non pasou do empate ante o veterano Joaquin Bello o resto gañaron para deixar a Vigo 2º con 21 puntos e ao Liceo 11º con 9.

Xadrez Ourense-Recatelo= ampla vitoria dos de Ourense que lles dá un empuxón na clasificación e lles sacá da zona de abaixo e devolve aos de Recatelo á realidade da liga e é que van ter que pelexar pola permanencia a pesar do seu bo comezo, aínda que de momento teñen 15 puntos e están 4,5 por enriba o calendario que lles queda é duro. Por taboleiros Fernándo Sánchez gañou no 1º a Adolfo, dúas táboas no 2-3º entre Salgado-Alfredo e Prol-Penalonga foron o punto conseguido para os de Lugo que perderon as 3 restantes, Ourense quédase agora 5º con 15,5 e Recatelo 7º con 15.

USC-Kárpov= empate nun duelo pola permanencia que non debe ser malo para Kárpov que acurta distancias para saír do descenso, por taboleiros Fungueiro sacou táboas ante o MI Diego Suárez no 1º sen dúbida meritorias porque xa sabemos o difícil que é puntuar ante Diego e que este ano xa non poderá igualar os seus 10 puntos do ano pasado pero é que iso era moi difícil, no 2º nova vitoria de Diego Piay esta vez ante Patiño sen dúbida os seus 2 puntos en 2 partidas son moi importantes para que Kárpov saia da zona de descenso, vitorias de Goy ante Sardiña e de Medarde ante Cabrero e puxo o empate Alonso gañando a Sánchez no 5º, con isto USC queda 8º con 14 puntos e Kárpov 10º con 10,5 a 2 da salvación.

Pokeryajedrez Arteixo-C. Ferrolano= unha ampla vitoria para os de Ferrol ante o meu equipo se ben era agardada non por tanto marxe e é que só conseguín táboas eu no 1º ante Xoel que xogou moi sólido e non puiden sacar vantaxe e mesmo quedei peor cara ao final sacando as táboas nun final de alfís de distinta cor con peón de menos, Pablo Borrego e Tone Pazos gañaron sen problemas a Carril e Rashid e seguen co seu bo refacho (4,5 e 5 puntos) sendo uns dos mellores da liga, as esperanzas do meu club estaban no 4 e 5 pero Javier Mazaira que levaba 3 de 3 perdeu nun mal día ante Walter que está a ser irregular e o doloroso foi a derrota de Alex ante Cubero, nun final con torres e alfís de distinta cor pero con peón de máis para Alex e con 2 pasados ligados no flanco de dama e despois de rexeitar táboas con 10 ´ no reloxo Cubero move Tf6 atacando o alfil de c6 e Alex xoga Rg2 deixándose Txc6 o alfil limpo nunha xogada sen trucos nin nada, increible erro que nos deixa cunha derrota moi dura, no 6º Jove gañou sen problemas a Fariñas. Estamos nun mal refacho xa que despois dun bo comezo levamos 3 derrotas seguidas, as 2 derradeiras goleadas e métenos en problemas de cara á salvación e a semana que vén unha final Kárpov-Arteixo duelo contra o rival directo que nos segue na clasificación e que está en posto de descenso, tras este resultado Ferrolano é o líder con 22 puntos e Arteixo quédase 9º con 12,5 só 2 por enriba do descenso.

Clasificación:

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 4

Onte sábado xogouse a 4º rolda da liga galega de xadrez en todas as súas categorías e imos coa análise e os resultados do sucedido na máxima categoría galega a Preferente, unha xornada marcada pola ausencia dos xogadores portugueses e algúns galegos que estaban a disputar o Cto de Portugal por equipos de semirrápidas que rematou con vitoria do Gaia con Pena ,Senlle, Páramos entre as súas filas, lembrar de consultar a web da fegaxa para máis información e do resto de categorías.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
CLUB AJEDREZ MARCOTE
5 - 1
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
CÍRCULO FERROLANO "A"
3,5 - 2,5
USC
CLUB KÁRPOV
2 - 4
XADREZ OURENSE "A"
RECATELO CAMPUS LUGO
3,5 - 2,5
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
UNIVERSIDAD DE VIGO
4 - 2
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
BREOGÁN "A"
2 - 4
ALEXANDRE BÓVEDA "A"

Marcote-Pokeryajedrez Arteixo= clara vitoria de Marcote cun dos seus "peores" equipos e é que onte se xogaba en Portugal en Cto por equipos de semirrápidas e a maioría de portugueses e algún galego estaban presentes e non puideron xogala liga galega, así no 1er taboleiro xogou MF Jorge Viterbo Ferreira que gañou sen problemas a Fran Amado, no 2º eu gañei, salvando a honra, a Jacobo Paredes pero foi unha mala partida xa que eu arrisquei para atacar entregando material e cun sacrificio de peza e torre calculei mal e resulta que non valía, pero Jacobo que calculara que non me valía por unha defensa,se escapoulle unha xogada que perdía en vez de facer a que se me escapara a mi,en fin unha cegueira táctica por parte dos 2 onde fun afortunado.En o 3º Carril xogou unha boa partida ante Outerelo con negras igualou e tiña unha boa posición pero os apuros de tempo volveron pasarlle factura deixándose material, no 4º Rashid complicouse a vida ante Teijeiro nunha posición lixeiramente mellor e meteuse en complicacións que perdían material e ademais moi apurado de tempo, Alex no 5º perdeu ante Tomás e tras unha mala xogada non viu un Db5 do branco que lle daba vantaxe e perdeu un peón e quedo peor para acabar perdendo e no 6º Julio Fariñas tiña clara vantaxe ante Javier Marcote con peón de máis e mellor posición pero apurouse de tempo e cometeu un erro deixándose unha peza e acabo perdendo para redondear o 5-1 para Marcote que me parece avultado pero sempre temos moi mala sorte contra este equipo e rematamos goleados, agora Marcote é o novo líder con 17 puntos e nós quedamos 6º con 12 puntos de momento lonxe do descenso pero sen confiarse e a salvación estará dura e dende logo hai que mellorar de cara ás vindeiras xornadas.

Ferrolano-USC= vitoria pola mínima de Ferrol ante un USC que está a facer boa liga e que semella non terá problemas para a salvación hoxe Diego Suárez gañou a Xoel que non puido manter a súa imbatibilidade pero cóntanme que parecía igualado pero Diego en apuros Xoel equivocouse e Diego anotouse o punto, isto xa o vimos outras veces e é que Diego ten especial habilidade para gañar partidas igualadas ou mesmo estando peor e é que ademais da súa calidade unha das súas calidades é que é un loitador nato e sempre busca a vitoria, no 2º Pablo Borrego non puido pasar do empate ante Patiño e é que Pablo levaba 3 vitorias e ademais contundentes pero hoxe con negras non puido gañar a Patiño que con brancas é un xogador moi sólido, no 3º a Tone "SuperPazos" parece que lle sentou ben o título de MF xa que volveu gañar, esta vez a Goy e leva 4 de 4 e vai camiño de dispararse por enriba dos 2300, coido que está picado comigo e que me quere superar en Elo unha vez conseguido o seu obxectivo de ser "o mellor Pazos da lista Elo da FIDE" bromas a parte o e Pablo son os bastións do equipo e estarán entre os mellores da liga, logo Walter entablou con Luis Medarde este rapaz con 1960 de ELo, momentáneos, está chamado a ser un forte xogador e está a progresar moito e xa é unha realidade leva 2,5 de 3 en liga gañado a Carneiro(2280)Rashid(2067) táboas con Walter (2225) e sen dúbida xunto a Diego Suárez son os mellores do USC, no 5 Cubero gañou a Cristina e no 6º Jove empatou ante Feijoo.

Kárpov-X. Ourense= nova derrota do Kárpov que lle deixa penúltimo e iso a pesar de que hoxe xogou Diego Piay, e gañou a Oscar Salgado, pero non están finos e estanse a meter de cheo en postos de descenso pola súa banda Ourense con esta vitoria respira e sobe ao 8º posto e debe ir mellorando pouco a pouco a súa clasificación, por taboleiros gañou Fernando Sánchez a Fungueiro no 1º e Prol a Eyo no 3º e De León a Portela no 6º facendo táboas Sardina-Jose Luis e Alonso-Elias.

Recatelo-Liceo Ourense= vitoria pola mínima para os de Lugo que lles debe saber a pouco, xa que polos taboleiros de abaixo deberían ter sacado máis puntos no 1º táboas entre Adolfo e Baltar, no 2º Alfredo gañaba a Marcos pero no 3º Penalonga perdía ante Da Sousa, no 4º táboas de Miguel A. ante Bello e no 5º de Feas ante Domingo Olmo e no 6º Ferreiro gañou a Manuel Blanco, con este resultado Recatelo ponse 5º con 14 puntos de momento máis perto do play off que do descenso e Liceo ponse 10º a 2 puntos da salvación.

Uni.Vigo-C.Artes= vitoria normal para os de Vigo, quizais non tan ampla como se podería pensar, mais tendo en conta que lle faltaban varios xogadores como Pena, Senlle e Páramos que estaban en Portugal xogando co Gaia o Cto por equipos de semirrápidas, onde por certo quedaron claros campións ao gañar todos os encuentros, podedes consultar toda a información en chess-results e na web Xadrez64.

Por taboleiros o MI Rafael Rodríguez gañou a Xullo, no 2º Samuel perdeu ante Casares, no 3º Estevez táboas ante Del Barrio, no 4º MI Guerra gañou a Braña, no 5º o MI Pablo gañou a Flórez e no 6º táboas de Iglesias ante Sánchez. Vigo ponse de 3º con 16 puntos e C. Artes é 9º xusto 2 puntos por enriba do descenso non se deben despistar e eles xa saben o que é baixar.

Breogán-Bóveda= tamén se esperaba unha vitoria máis ampla do Bóveda pero é que non levou aos seus 3 1os taboleiros e iso nótase, tamén Breogán tivo as baixas de Pérez Negro e Padeiro que estaban a xogar en Portugal pero aínda así os 3 primeiros de Breogán Gil Reguera,Barral e Outeiro cumpriron entaboando ante Xosé Larrosa, Beade e Juan C. Larrosa, no 4º Goldaracena gañou a Boga, 5º táboas entre Basallo e Jaime e no 6º Oscar García gañou a Álvarez, con este resultado Bóveda mantense de 4º con 15,5 e Breogán segue último con 6 puntos.

Clasificación:

http://www.gefe.net/

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 3

Xogouse hoxe sábado a 3a xornada da liga galega de xadrez por equipos en todas as súas categorías e imos comentar o sucedido na Preferente a máxima categoría galega onde xa se empezan a definir as posicións dos equipos.

Recordar visitar a web da Fegaxapara consultar todos os resultados de todas as categorías.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
BREOGÁN "A"
1,5 - 4,5
CLUB AJEDREZ MARCOTE
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
1,5 - 4,5
UNIVERSIDAD DE VIGO
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
2 - 4
RECATELO CAMPUS LUGO
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
3,5 - 2,5
CLUB KÁRPOV
XADREZ OURENSE "A"
1 - 5
CÍRCULO FERROLANO "A"
USC
4 - 2
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A

Breogán-Marcote= vitoria clara pero seguro menos do esperado para os de Marcote xa que Galego cedeu táboas ante Pérez Negro e Jorge Viterbo ante Gil Reguera sen dúbida 2 resultados sorpresa, con esta vitoria Marcote xa se coloca 2-3º empatado con Vigo a 1 punto da cabeza.
Quero comentar un tema resulta que o 1er taboleiro do Breogán foi dado de baixa do equipo pola federación despois de xogar 2 partidas, agardando a confirmación oficial antes iso estaba prohibido se xogabas unha partida por un equipo xa non podías xogar por outro nese mesmo ano, e se isto é legal agora creo que se debería avisar a todos os clubs da liga.

A. Bóveda-Uni Vigo= clara vitoria dos de Vigo ante o anterior líder e é que hoxe trouxeron un forte equipo e por enriba no 1º Pena gañou a Strikovic, só Sande gañou a Rafael no 2º pero por abaixo gañaron os MI Guerra, Paramos e Pablo facendo táboas no 3, Vigo ponse 2-3º con 12 puntos a 1 da cabeza Bóveda queda 4º con 11,5.

C. Artes-Recatelo= moi boa vitoria no derby lucense para os de Recatelo que empezaron moi ben na súa volta a preferente e na súa loita por manter a categoría cando moitos o sinalaban como claro candidato ao descenso de momento están con 10,5 puntos de 6º, hoxe a gran sorpresa foi a vitoria no 1er taboleiro de Moises Sylla, na súa volta ao taboleiro xa que anda retirado e case non xoga, ante Julio Gonzalez o que unido á bonita vitoria de Adolfo ante Casares e a de Feas ante Rubén puxeron a vantaxe do lado do Recatelo e só Roberto Gómez puido gañar ante Alfredo López quedando táboas Penalonga-Dle barrio e Miguel Angel-Braña.

Liceo-Kárpov= importante vitoria dos Ourensáns que lles permite abandonar o derradeiro lugar da táboa e alcanzar a un Kárpov que empezou moi mal e está metido de cheo na loita polo descenso agora mesmo os 2 equipos están 10-11º con 5,5 puntos, parece que a falta de xogadores como Piay e Pizá está a pasar factura ao Kárpov que deberá poñerse as pilas para os próximos encontros.

X. Orense-Ferrolano= clara vitoria dos ferroláns que lles permite poñerse de líderes con 13 puntos, só cederon 2 táboas unhas claras no 1º co sólido, a rocha Xoel Pérez ante Fernando Sánchez e Millán no 6º, o resto gañaron incluído Walter, Ourense métese nalgúns problemas con esta derrota e queda 9º a 1 punto do descenso pero deberían saír de aí sen problemas.

USC-Pokeryajedrez Arteixo= hoxe sufrimos unha dura derrota nun día malo que mesmo puido ser un 5-1 xa que a derradeira partida en rematar Mazaira tiña peza de menos limpa con Sánchez, pero este estaba apurado e rematoulle caendo a bandeira cando tiña peón de máis nun final, no 1º xogou Fran Amado ante Diego Súarez que pouco puido facer, no 2º Oscar de Prado, este cronista, por fin gañaba unha partida ante Patiño e ademais foi en bo estilo e con claridade, quedei mellor na apertura con moita vantaxe de espazo e logo montei un ataque cara ao rei inimigo entregando unha peza por un forte ataque pero a partida complicouse xa que Patiño atopou algunhas enxeñosas xogadas defensivas que me obrigaron a afinar pero finalmente puiden levar a vitoria despois de facer táboas nas 2 primeiras.

La tarde empezó mal ya que en el 6º Alex perdía con Feijoo tras una mala partida hoy no fue su día, luego Rashid estaba igualado contra Medarde pero con poco tiempo se metió en un final de peones que estaba perdido, el el 3º Carril tuvo clara ventaja toda la partida con varios peones de más y ataque pero con poco tiempo empezó a cometer algunos fallos y le dio vida a Goy que acabó ganando.

Con este resultado volvemos á realidade e é que debemos loitar polo descenso aínda que de momento imos ben de 5º con 11 puntos,esto é un toque de atención de cara a futuras xornadas xa que hoxe debiamos ter sacado algo máis, importante vitoria para USC que lle permite escapar da zona de abaixo de cara á salvación.

Clasificación tras 3 roldas:

http://www.gefe.net/gefe2/ZPClasificacion.asp?IdCompeticion=1

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 2

Xogouse este sábado día 15 a 2a rolda da liga galega de xadrez e xa coñecemos os resultados da máxima categoría Preferente, onde o máis destacado é que foi unha xornada marcada polo 4,5-1,5 resultado que se deu en 4 encontros e onde non houbo grandes sorpresas, quizais se agardaban vitorias máis amplas nalgúns encontros pero sempre é difícil gañar todas as partidas.

Lembrar visitar a web da fegaxa para consultar todos os resultados de todas as categorías.

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
CLUB AJEDREZ MARCOTE
4,5-1,5
USC
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
3,5 - 2,5
XADREZ OURENSE "A"
CÍRCULO FERROLANO "A"
4,5 - 1,5
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
CLUB KÁRPOV
2,5 - 3,5
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
RECATELO CAMPUS LUGO
1,5-4,5
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
UNIVERSIDAD DE VIGO
4,5 - 1,5
BREOGÁN "A"

Marcote-Usc=neste encontro a noticia é que perdeu o MI Diego Súarez no 1er taboleiro, o talismán do equipo de Santiago, polo que o 1,5 puntos obtido non debe ser malo para os de USC ante un dos mellores da liga, pola súa banda Marcote empeza a recuperar terreo.

Pokeryajedrez Arteixo-Xadrez Ourense= unha vitoria importante do meu equipo pola mínima ante un rival directo, se ben penso que este ano Ourense ten mellor equipo e non deberá pasar ningún problema, eu fixen táboas de novo pero non foi doado xa que no medio xogo se me escapou un golpe e quedei peor pero logo Fernando equivocouse combinando pensando que gañaba e se chegou a un final igualado, Carril perdeu ante Salgado pero logo Rashid gañou ben a Prol e Alex a Elias mentres Dopico perdía ante De León para deixar o marcador empatado e todo quedaba pendente do 4º na que Mazaira se acababa impoñendo a Jose Luis tras remontar unha partida que tivo perdida, o que nos daba unha vitoria un pouco afortunada tras o visto pero que nos deixa de 2º con 9 puntos e cun moi bo comezo de liga a ver se este ano non toca sufrir para a permanencia.

Ferrolano-Liceo= a sorpresa veu cunha derrota de Walter ante Outomuro o que unido ás táboas de Xoel e Baltar deixan o 4,5-1,5 que non debeu deixar contento a ningún equipo, para o Liceo o 1,5 non lle axuda moito e segue de derradeiro clasificado, destacar a Borrego e ao MF Pazos que levan 2 de 2 e están a ser os mellores do seu equipo.

Kárpov-Circulo Artes= unha vitoria pola mínima para os de Lugo, onde destacou a vitoria de Julio ante Fungueiro, que non está mal e permítelles recuperar posicións e para Kárpov outra derrota e tras o pau da 1a non deben confiarse ou terán problemas para a permanencia.

Recatelo-A. Bóveda= o 1,5 conseguido polos de Lugo non debe ser considerado malo tendo en conta que o Bóveda trouxo un forte equipo incluídos aos seus 3 primeiros taboleiros Strikovic, Guerrero e Sande, pero Adolfo foi capaz de empatar ante Strikovic e Miguel Angel ante Xosé Larrosa e Feas ante Goldaracena o que deixa a Recatelo na metade da táboa e ao Bóveda de líder e parece que este ano loitará de novo por meterse entre os 4 primeiros.

Uni Vigo-Breogán= un pouco sorpresa foron as 3 táboas conseguidas polos do Grove ante un dos favoritos o que demostra que o nivel da liga é duro e non é doado gañar a ningún equipo, o Breogán segue abaixo pero de momento fuxe do derradeiro posto.

Clasificación tras 2 roldas:

http://www.gefe.net/gefe2/ZPClasificacion.asp?IdCompeticion=1

Estar atentos á web e ao foro para ver os resultados da quiniela Xadrez Galego da 2a xornada e saber o gañador dos 20 euros en vale-regalo.

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Rolda 1

Onte sábado día 8 comezou un ano máis a competición de xadrez máis importante e que reúne máis xogadores en Galicia: a liga galega por equipos en todas as súas categorías dende Preferente, a máis alta a nivel de toda Galicia, ata a 4a a nivel local, centos de xogadores reúnense cada sábado para gozar do xadrez e dos amigos e para moitos deles é o único torneo que disputan ao longo do ano.

Quero facer unha reflexión cada vez hai menos xogadores que chegan aos equipos de arriba e é que se vemos os equipos dos equipos de arriba son case sempre as mesmas e como moito os xogadores cambian de equipo pero non chegan novos xogadores e para os equipos conseguir reunir 6 xogadores ou mesmo 4 ás veces resulta tarefa difícil, se isto non cambia nuns anos isto tende a desaparecer, non se pode manter 6 taboleiros en preferente e 4 no resto con tantos equipos por categoría(12) e tantas divisións e logo con viaxes tan longas pola singularidade de Galicia e dende a federación non se fai nada por coidar os xogadores, para as categorías de base os nenos está moi ben cos galegos, concentracións, moitos torneos et.. pero que pasa cos maiores que sosteñen o xogo, a eses nenos cando chegan aos 16-18 anos deixan o xadrez a maioría porque non teñen alicientes nin ven futuro no xadrez.

Para consultar todos os resultados visitar a páxina de la FEGAXA habilitada para a liga pero imos coa categoría raíña Preferente:

Equipo local
Resultado
Equipo visitante
UNIVERSIDADE DE VIGO
3 - 3
CLUB AJEDREZ MARCOTE
BREOGÁN "A"
1 - 5
RECATELO CAMPUS LUGO
ALEXANDRE BÓVEDA "A"
5,5 - 0,5
CLUB KÁRPOV
CÍRCULO DE LAS ARTES "A"
2,5 - 3,5
CÍRCULO FERROLANO "A"
LICEO ACADEMIA POSTAL OURENSE
0,5 - 5,5
POKERYAJEDREZ.COM ARTEIXO A
XADREZ OURENSE "A"
3 - 3
USC

Esta 1a xornada traía uns interesantes enfrontamentos entre os 4 mellores do ano pasado, os 2 mellores equipos e que disputaron o título o ano pasado Vigo e Marcote e os que loitaron polo 3º-4 º Ferrolano e Circulo Artes o que era unha boa pedra de toque para empezar a liga, así os encontros resultaron moi igualados:

Vigo-Marcote=3-3 creo que un bo resultado para Marcote xa que vistas as aliñacións deben estar satisfeitos e Vigo un pouco decepcionado porque quizais esperaban gañar xa que Marcote non utiliza aos GM de 1 a fila na liga regular, pero as vitorias do GM Galego ante o MI Pena e Lago ante Rafa nos taboleiros 1 e 3 e ademais con negras puxo difícil o encontro destacar a vitoria de Samuel Villar, un dos novos talentos galegos, ante Jacobo Paredes e Pablo ante Outerelo que puxeron o empate que se completo coas táboas entre Senlle-Viterbo e o MEU Rivera-Alonso sen dúbida estes 2 equipos están chamados a quedar entre os 2 primeiros.

Artes-Ferrolano=2,5-3,5 unha vitoria pola mínima que supoño sabe a pouco aos ferrolanos xa que Walter se deixou unha peza na 10 e perdeu moi rápido ante Do Barrio, as vitorias contundentes de Año e Tone ante Casares e Gómez daban a vantaxe a Ferrol e o resto foi táboas, quizais nos taboleiros 5-6º os ferrolanos debían ter sacado algo máis a priori eran claros favoritos por elo.

Liceo Ourense-Pokeryajedrez Arteixo=0,5-5,5 o único que non gañou fun eu que empatei con Baltar nunha posición sólida decidiu repetir e se non quería as táboas corría risco de quedar peor pero non é máis resultado xa que Baltar é un forte xogador e que perde moi poucas partidas con blancas( en concreto nas que ten computadas na Fide aparece solo1 derrota con brancas) Mazaira e os Ulyanovskyy gañaron ben e mais ou menos rápido e quizais no 2º Carril-Negreira estivo complicado e sobre todo De Sousa-Rashid onde o xogador do Liceo non debeu perder xa que era táboas pero se equivocou e Rashid tróuxose o punto redondeando unha boa goleada que nos deixa de 1º empatados co A. Bóveda de xeito momentáneo pero sempre é bo empezar ben, o Liceo notou a baixa de Marcos Lorenzo e terao difícil para salvar a categoría.

A. Bóveda-Karpov=5,5-0,5 sen dúbida unha clara vitoria por parte do Bóveda se ben o Karpov non trouxo o seu mellor equipo os coruñeses tamén tiveron baixas considerables ata o punto de ter que subir a Uxía Larrosa,la filla de Xosé, que conseguiu un importante triunfo ante David Farto, o único que puntuou foi Eyo táboas con Xosé Larrosa.

Xadrez-Ourense-USC=3-3 empate entre un encontro entre 2 equipos que loitarán por afastarse do descenso, sobre todo USC que nos últimos anos tivo baixas importantes e que o ano pasado se salvou na última rolda pero teñen un seguro no 1er taboleiro o MI Diego Suárez que segue en refacho e onte gañou Fernando Sánchez, será capaz Diego de repetir ou superar os 10 puntos que conseguiu o ano pasado, Ourense quizais teña menos problemas para salvarse xa que este ano ten o reforzo de Prol e mantén o resto de xogadores.

Breogán-Recatelo=1-5 no duelo de ascendidos unha clara vitoria para os de Lugo que só cederon no 1er taboleiro ante o MF Táboas estrela do equipo do Grove pero que parece insuficiente para que Breogán salve a categoría, moi bo comezo dos lucenses na súa loita pola salvación e un aviso aos demais clubs de que non o poñerán doado.

Para o resto de divisións consultar a web da federación que se indica máis arriba e en breve teremos os resultados provisionais do concurso Xadrez Galego sobre a liga Galega, pasar polo foro para consultar os resultados.

Óscar de Prado
Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com


Sitios Relacionados:

Poker y Ajedrez
http://pokeryajedrez.com

Federación Galega de Xadrez
http://www.fegaxa.org

Programa GEFE. Resultados da Liga Galega de Clubs
http://www.gefe.net

Información Relacionada:

Concurso Quiniela da Liga en Pokeryajedrez. Bases | Foro

 

TablaDeFlandes