From June 29 to August 6, the Youth Championships of Spain from the U-08 category to the U-18 category were held at the Best Western Hotel in Salobreña (Granada).
Andalucía has been the most awarded community (15 medals, 7 gold), followed by Galicia (9 medals, 3 gold) and the communities of Madrid and Valenciana (7 metals, 2 gold). The championship of greater participation has been the U 14, at slow pace, with 181 participants.
Champion: Rubén Domingo Nuñez (Andalucía). Runner-up: Iñigo López Mulet (Extremadura). Third: Juan Plazuelo Pascual (C. Madrid).
Champion: Marta García Martin (C. Valenciana). Runner-up: Mireya Represa Pérez (Galicia). Third: Ana Redondo Benavente (Andalucía).
Time control: 10 minutes + 5 seconds per move .
Participants: 61.
Champion: Miguel Santos Ruíz (Castilla y León). Runner-up: Alejandro Pérez García (Andalucía). Third: Alejandro Domínguez Nuñez (Andalucía).
Champion: Ana Redondo Benavente (Andalucía). Runner-up: Marta García Martín (C. Valenciana). Third: Mireya Represa Pérez (Galicia).
Time control: 90 minutes + 30 seconds per move.
Participants: 108.
Champion: Lance Henderson de la Fuente (Andalucía). Runner-up: Luis Miguel Lechuga Cabrero (Andalucía). Third: Josep García Sancho (C. Valenciana).
Champion: Mireya Represa Pérez (Galicia). Runner-up: Cecilia Guillo Longares (C. Madrid). Third: Ainhoa Ortín Blanco (Navarra).
Time control:10 minutes + 5 seconds per move.
Participants: 81.
Champion: Gerard Ayats Llobera (Cataluña). Runner-up: Francisco Orantes Taboada (Andalucía). Third: Adrián Galiana Fernández (C. Valenciana).
Champion: Mireya Represa Pérez (Galicia). Runner-up: Ana Redondo Benavente (Andalucía). Third: Carla Cristina Sosa Suárez (Canarias).
Time control: 90 minutes + 30 seconds per move.
Participants: 115.
Champion: Lance Henderson de la Fuente (Andalucía). Runner-up: Pedro Antonio Gines Esteo (Aragón). Third: Martín Gómez Carreno (Galicia).
Champion: María Eizaguerri Floris (Aragón). Runner-up: Bianca Andrade Sandoval (C. Madrid). Third: Cecilia Guillo Longares (C. Madrid).
Time control: 10 minutes + 5 seconds per move.
Participants: 140.
Champion: Lance Henderson de la Fuente (Andalucía). Runner-up: Pedro Antonio Gines Esteo (Aragón). Third: Aaron Alonso García (C. Murciana).
Champion: María Eizaguerri Floris (Aragón). Runner-up: Paula Bermúdez Revuelta (Asturias). Third: Joana Ros Alonso (Cataluña).
Time control: 90 minutes with 30 seconds increase.
Participants: 181.
Champion: Ciro Revaliente Montoya (Andalucía). Runner-up: Xacobe Conde Riveiro (Galicia). Third: Nicolás Jiménez Muñoz (Cataluña).
Champion: Lulu Zhou (C. Madrid). Runner-up: Rosa Lorente Serrano (Andalucía). Third: Abrisqueta Zudaire (Navarra).
Time control: 10 minutes + 5 seconds per move.
Participants: 141.
Champion: Ciro Revaliente Montoya (Andalucía). Runner-up: Rubén Fernández López (Galicia). Third: Lulu Zhou (C. Madrid).
Champion: Lulu Zhou (C. Madrid). Runner-up: Jimena Pérez García (Canarias). Third: Marta Roldán Marqués (Navarra).
Time control: 90 minutes + 30 seconds per move.
Participants: 165.
Champion: Manuel Ermachenko (Baleares). Runner-up: Diego Macías Pino (C. Valenciana). Third: Javier Habans Aguerrea (Navarra)
Champion: Nerea Cereijo Suárez (Galicia). Runner-up: Valentina Plamenova Radkova (Castilla y León). Third: Sofía Otero Campos (Canarias).
Time control: 10 minutes + 3 seconds per move.
Participants: 121.
Champion: Javier Habans Aguerrea (Navarra). Runner-up: Gerard Añó Pla (Cataluña). Third: Diego Macías Pino (C. Valenciana).
Champion: Sofía Otero Campos (Canarias). Runner-up: Jana Moll Pons (Baleares). Third: Nerea Cereijo Suárez (Galicia).
Time control: 90 minutes + 30 seconds per move.
Participants: 149.
Champion: Pablo Martínez Soriano (C. Murciana). Runner-up: Jaime Boris (Baleares). Third: Alex Villa (Cataluña).
Champion: Diana Quintana Sáez (C. Valenciana). Runner-up: Helena Carrizo Ledesma (Andalucía). Third: Irati Pérez Azanza (Navarra).
Time control: 45 minutes + 15 seconds per move.
Participants: 110.
Gold | Silver | Bronze | Medals | |
---|---|---|---|---|
Andalucía | 7 | 6 | 2 | 15 |
Galicia | 3 | 3 | 3 | 9 |
C. Valenciana | 2 | 2 | 3 | 7 |
C. Madrid | 2 | 2 | 3 | 7 |
C. Navarra | 1 | 0 | 5 | 6 |
Cataluña | 1 | 1 | 3 | 5 |
Aragón | 2 | 2 | 0 | 4 |
Canarias | 1 | 1 | 2 | 4 |
Baleares | 1 | 2 | 0 | 3 |
Castilla y León | 1 | 1 | 0 | 2 |
Murcia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Extremadura | 0 | 1 | 0 | 1 |
Asturias | 0 | 1 | 0 | 1 |