Galicia/Galiza
Galicia

VI Torneo Ciruíto Galicia Central
XVI Torneo de Xadrez Activo Lalín Pontiñas CCO Haley

Lalín - Pontevedra

Pontiñas centro comercial y de ocio Haley de Lalín

Sábado 27 de agosto de 2011

TORNEO DO CIRCUÍTO GALIZA CENTRAL

Informa: Anxo Boán Circulo Chantadino. | Web

Crónica Circulo Chantadino

       “VI ETAPA CIRCUITO DE XADREZ GALICIA CENTRAL”

    O CIRCULO CHANTADINO  CAMPION DO IV CIRCUITO GALICIA CENTRAL POR EQUIPOS MENTRES A VICTORIA ABSOLUTA E  PARA JUAN JESUS SANZ SIXTO DA ESCUELA DE AJEDREZ DE LALIN

XVI Torneo de Xadrez Activo Lalín Pontiñas CCO Haley

El sábado 27 de agosto  xogouse  en Lalín a sexta e derradeira etapa do Circuito Galicia Central  batindo todos os record de participación habidos deica a data, con cen participantes de todas as categoria e provintes de todas as partes de Galicia.-

    Deronse diplomas de participación, trofeos e medallas aos tres primeiros clasificados individuais  de cada categoría amén de sortearense un bo numero de agasallos entre os participantes.-

   Por equipos  o de Chantada, como  xa se anunciara nos diarios O Progreso e na Voz de Galicia,  así como na derradeira crónica do Circulo Chantadino que publicou a Tabla de Flandes  empezou unha remontada que  tras o derradeiro 6 de agosto  acabou compartindo  segundo posto cos de Lalín, para recortar na derradeira etapa os catro puntos e medio que o separaban do Clube de Xadrez de Celanova.-

    Deste xeito o Circulo Chantadino revalida o título de campión do circuito, que a pesar de non entrar nos pronosticos alleos aos do Circulo Chantadino, dende o mesmo clube  xa se anunciaba esta posibilidade feita realidade na derradeira etapa do circuito, liderato que repite dende que se creou esta categoría por equipos, iniciada nas etapas de Chantada.-

    Queda felicitar aos compañeiros da Escola de Xadrez de Lalín, a que pertenecen o Presidente de tesoreiro do Clube Galicia Central, polo traballo realizado e a boa organización do evento que viron recompensados co record de participación acadado na derradeira etapa, e non cabe duda que son  os compañeiros de Lalín alma e motores deste Circuito do que o Circulo Chantadino  xunto cos  demáis clubes  que o crearon  ten o orgullo de ser cofundador do mesmo no ano 1998.-

  O circuito Galicia Central constituido inicialmente polos clubes de xadrez Escola de Xadrez de Lalín, AV a Estrada, Curtis, Silleda eo Circulo Chantadino de Xadrez clama a apertura para que se sumen outros clubes dada a participación regular de  clubes procedentes de toda a xeografía da comunidade  galega.-

   Na categoría Individual o Circulo Chantadino quedase co campeón e campeona na categoría sub 8, campeona e terceira clasificada na categoría sub 10 e subcampion na categoría sub 12.-

CLASIFICACION EQUIPOS

Chantada 63 (+5.5)
Celanova 63 (+1)
Lalín 57.5   (+0)
Gallaecia 57.5 (+2.5)
Marquiño 54.5 (+2.5)
Grupo Bazán 50.5 (+5.5)
Fontecarmoa 50.5 (+8.5) 
Casa da Xuventude 46 (+10.5

Victoria para Chantada  na que soio creía o mesmo equipo campión conquerida   tras remontar catro puntos e medio  que o separaban do clube de xadrez de Celanova. O primeiro método de desempate (maior número de participacions)  decidiu o desempate para os de Chantada  desplazando do primeiro posto aos do Clube de Xadrez de Celanova que dominaron a clasificación na meirande parte do Circuito.-  Excelente e regular participación dos de Celanova que de haberen  mantidose no primeiro posto, serían igualmente xustos vencedores.- empatar a puntos con Celanova en la última ronda. El primer desempate (mayor número de participaciones) decidió a favor de los chantadinos gracias a la mayor cantidad de jugadores que han participado. Excelente la participación de Celanova, que ha liderado la clasificación la mayor parte del circuito y forman un grupo compacto donde sus cuatro jugadores han puntuado regularmente y también hubiera sido un justo vencedor

Clasificacions indiviuais

Categoria absoluta

   CAMPEÓN: Juan Jesús Sanz Sixto (Lalín)
   SUBCAMPEÓN: Miguel Ángel Vázquez Alonso (Gallaecia)
   3º CLASIFICADO: Juan Carlos Barbosa Fernández (Celanova)
   CAMPEONA FEMENINA: Aránzazu Sánchez Gabín (Grupo Bazán)

Categoría Sub-18:

   CAMPEÓN: Aránzazu Sánchez Gabín (Grupo Bazán)
  SUBCAMPEÓN: Eloy Sixto Puente (Gallaecia)
  3º CLASIFICADO: José Ramón Pardo Gómez (Franciscanos)
  CAMPEONA FEMENINA: Aránzazu Sánchez Gabín (Grupo Bazán)

Categoría Sub-14:

   CAMPEÓN: Ángel Domínguez Fernández (Casa da Xuventude)
  SUBCAMPEÓN: Miguel Ferreiro Díaz (Xadrez Ourense)
   3º CLASIFICADO: Alexandre Rodríguez Sigler (Grupo Bazán)
   CAMPEONA FEMENINA: Sara Espiña Prieto (Lalín)


Categoría Sub-12:


   CAMPEÓN: Alejandro Victorero Domínguez (Fontecarmoa)
  SUBCAMPEÓN: Alejandro Fernández López (Chantada)
  3º CLASIFICADO: Raúl Martínez Peña (Casa da Xuventude)
 CAMPEONA FEMENINA: Andrea Dorado Meijide (Fontecarmoa)

Categoría Sub-10:
 

  CAMPEÓN: Óscar Victorero Domínguez (Fontecarmoa)
  SUBCAMPEÓN: Alfonso López González (C.F.X)
  3º CLASIFICADO: Daría Pérez López (Chantada)
  CAMPEONA FEMENINA: Daría Pérez López (Chantada)



Categoría Sub-08:


 CAMPEÓN: Pablo Fernández López .- (Chantada)
  SUBCAMPEÓN: Rubén Arrojo Longa (Grupo Bazán)
 3º CLASIFICADO: Martín Gómez Carreño (Carmelitas Vedruna)

 

CAMPEONA FEMENINA: Teresa López Moure (Chantada)

Anxo Boán
Círculo Chantadino. Chantada. Lugo

Organizan:

Club de xadrez Galiza Central
Clubs de xadrez Círculo Chantadino (Chantada-Lugo), Lalín, Ágora (Silleda), A.C. A Estrada e Cuntis

Colabora:

Federación Galega de Xadrez

Sitio Oficial:

Xadrez en Galiza
http://xadrez.foroactivo.eu/

 

TablaDeFlandes